
Idag vill jag börja med en ganska hemsk historia. Därav bilden.
En bekant jag har i Sundsvall tog kontakt med mig och undrade hur det var med mig.
Så jag skrev att gubben lever än. Då berättade hon att hon hade drömt att jag stod bredvid hennes säng inatt. Så hon var tvungen att kolla om jag levde. Snacka om hemsk upplevelse för henne.
Lyckligtvis kunde jag tala om att jag lever och mår ganska bra.
Annars började min dag inte så bra. Var tvungen att vara uppe länge inatt för magen var orolig och fyllde stomin med gas. La mig klockan 04:30 och vaknade 07:30 med en påse som släppt från magen. Hade tur och inget hade hamnat i sängen. Snabbt in på toaletten för att fixa problemet. Men det var inte det lättaste, Det kom gas och skit ur stomin hela tiden och det var ett helvete att plocka fram grejerna för en ny stomipåse. Det droppade både här och där. Så det var ett abrupt uppvaknande. Ni kan förstå att det var lite svårt att sova sedan. Det blev att sätta sig i soffan och titta på TV. Längre fram på förmiddagen somnade jag i soffan och fick sova lite till. Så började min dag.
Inatt fick jag leverans från Temu. Hade beställt en alkotestare och en bevakningskamera. Alkotestaren så man kan vara säker när vi är ute med husbilen och har kul. Bevakningskameran ska jag sätta upp så vi har lite koll vad som händer hemma när vi inte är hemma. Nu funderar jag om jag ska sätta kameran inne eller ute. Vi får se hur jag gör.
Inatt blir jag själv hemma igen för Pia ska jobba. Hon har förbrukat sina 10 dagar med pappaledighet.
Men det är inga problem. Jag och hundarna sitter inte i sjön.
För att koppla tillbaka till början när hon såg mig vid sängen så fick det mig att återigen förstå att min sjukdom påverkar folk. Att hon drömmer om att jag står vid sängen är ju ett bevis på det.
Det gör en man som mig väldigt ödmjuk. Jag kommer aldrig glömma hur mina vänner har engagerat sig i hur jag mår.
Men nu tackar jag för mig och laddar för en ny natt….
Fusse Over & Out
🫶🫂❤️
Börjar mer o mer att du har ett helt helvete. Inte säkert jag skulle klara det.
🤗❤️